Dönüşüm Koçu – Eğitimci ve Konuşmacı Özlem Çakır ile ilk kitabı “Keşkesiz Yaşamak” üzerine güzel bir röportaj

Dönüşüm Koçu – Eğitimci ve Konuşmacı Özlem Çakır ile ilk kitabı “Keşkesiz Yaşamak” üzerine güzel bir röportaj

Dönüşüm Koçu – Eğitimci ve Konuşmacı Özlem Çakır ile ilk kitabı “Keşkesiz Yaşamak” üzerine güzel bir röportaj gerçekleştirdik.

Öncelikle yeni kitabınız “Keşkesiz Yaşamak” hayırlı olsun.

-Neden Keşkesiz Yaşamak isminde bir kitap yazdınız?

Yaklaşık dört yıldır Dönüşüm Koçluğu yapıyorum. Yani kişilerin hayatlarında istedikleri yönde değişimler yaratıp bu değişimlerin adaptasyonunu sağlayarak yeni bir hayata, bakış açısına, moral motivasyona sahip olmaları konusunda yardımcı oluyorum.

Şimdiye kadar gelen herkes, istisnasız: “Keşke şunu yapmasaydım keşke bunu söylemeseydim keşke şu kararı vermeseydim keşke bunlar yaşanmasaydı…” gibi söylemlerle geldiler ve gelmeye devam ediyorlar. Ben de daha çok kişiye faydalı olsun diye keşkesiz yaşamamak için neler yapmamız gerektiği ile ilgili başta kendimden yola çıkarak seanslarımdan ve kendime aldığım notlardan hazırladığım bir eser yazmaya karar verdim.

– Keşkesiz Yaşamak kitabı okuyucuya ne veriyor?

Hepimiz, hayata bazı gözlüklerle bakıyoruz. Bunlar bizim satın aldığımız gözlükler değil; ama anne babamızın, yetiştiğimiz toplumun ama çevremizin gözlükleri. Herkesten aldığımız bu gözlüklerle hayata tutunmaya çalışıyoruz. Tutunamaya çalışıp çabaladıkça bakıyoruz ki stresliyiz, kızgınız, öfkeliyiz; istediğimiz gibi olmuyor hiçbir şey. İstediğimiz eşi, işi bulamıyor, hayalini kurduğumuz o hayatı yaşayamıyoruz. Sonra küsüyoruz hayata, kaybediyoruz kendimize olan inancımızı.

Kitapta başkalarının gözünden hayata baktığımızın farkına varmamızı sağlamayı amaç edindim. Kendimizi bulup sevip kendimize has, yeni gözlüğümüzü takıp hayatımızı istediğimiz gibi görmenin ve yaşamanın bize kazandıracaklarını önce kendimden sonra kimi seanslarımdan kimi yaşadığım örneklerden yola çıkarak çok keyifli olduğuna inandığım bir dille ve çözüm önerileriyle okuyucuya aktarmaya çalıştım.

– Keşkesiz yaşamamak için neler yapabilirler birkaç tüyo verebilir misiniz?

İlk ve en önemli nokta kendimizi sevme noktası. Bazıları diyor ben kendimi seviyorum zaten daha ne kadar seveyim. Onlara gülüp geçiyorum çoğunlukla neden mi; çünkü kendini sevmek öyle kendimi seviyorum demekle olmaz. Kendine değer verdiğini, kendini önemsediğini, kendinle mutlu olduğunu kendine göstermekle olur. Mesela biz kendimize çiçek almayıp partnerimiz alsın istediğimiz sürece, kendimize yemek yapmak yerine partnerim yapsın dediğimiz veya sipariş verdiğimiz sürece, kendi kendimizin en yakın sırdaşı olup kendimizi dinlemektense elimizde telefonlarla ya da evde televizyonla vakit geçirdiğimiz, kendimize değer verip ona yararlı yiyecekleri yedirmeyip onu spora götürmeyip onu sağlıksızlaştırdığımız, aynaya her baktığımızda gözlerimizi kendimizden kaçırdığımız, yanlış yola girdiğimiz – anahtarı evde unuttuğumuzda kendimize kızdığımız sürece kendimi seviyorum diyemeyiz.

Affedebilmek yine önemli bir noktadır. Ne olursa olsun haklı ya da haksız olmamıza bakmadan bize yanlış yapan herkesi ve her olayı affetmek. Çünkü affetmekle karşı tarafla değil bizimle ilgili bir şeydir.

Hayal kurabilmek, umudumuzu her daim diri tutabilmek, bazen vazgeçmeyi – bırakmayı bilmek, gerçekten ne istediğimizin farkına varabilmek ve bir şeylerin hayatımıza girmesine izin vermek de keşkesiz yaşamamamızın yolunu açacaktır.

– Peki, Dönüşüm Koçu nedir, ne iş yapar? Yaşam Koçluğundan farkı nedir?

Dönüşüm, değişimlerin sürdürülebilir hale getirilip hizalanmanın sağlanması demektir. Yani kilo verip almak değil onu kalıcı hale getirip yeni hayatın sürdürülebilir olmasını sağlamak; eşle sorun yaşanıyorsa sorunları çözüp onların hayatını kötü etkilemeyecek duruma getirip birlikte o durumu sürdürülebilir şekle büründürüyoruz.

Dönüşüm koçu olarak amacım yaşam koçluğunda olduğu gibi kişilere bulundukları yerden gitmek istediklere yere kadar yol arkadaşlığı etmektir. Bulundukları yer bazen depresyon, mutsuzluk, öfke patlamaları, kendini aşağılama veya yüceltme, çatışma, ötekileştirme bazen sınav kaygı ve korkusu, kariyer planlaması veya kilo verme bazen ilişkiyi yönetememe, uyku problemleri bazen de cesaretsizlik oluyor. Gitmek istedikleri yere doğru yola çıkıyoruz her biriyle. Bu noktada motivasyonları düştüğünde, vazgeçmenin eşiğine geldiklerinde, çıkış yolu bulamadıklarında kendilerine dışarıdan bakabilmelerini, potansiyellerini görmelerini sağlamakta ve yaşam koçluğundan farklı olarak fiziksel, mental ve ruhsal alanlarda çalışmaktayım. Bu sebeple gerektiğinde mentörlük gerektiğinde koçluk gerektiğinde de danışmanlık yapıyorum.

– Kitabınızı insanlar neden satın almalı?

Hayatın üstlerine üstlerine geldiğini düşünüyorlar, çıkış yolu bulamıyorlar, sürekli birilerini suçluyorlar, stresten kurtulamayıp öfke patlamalarına engel olamıyorlarsa, hayata küsmüslerse artık dönüp bir kendilerine bakma zamanı gelmiş demektir. Eteklerindeki taşları döküp kendilerine bazı itirafları yapmalı ve çözümü başkasında değil kendilerinde aramalılar. Bu yolda “Keşkesiz Yaşamak” onlara kılavuzluk edecektir.

-Kitabınızı okumak isteyenler nasıl ulaşabilirler?

Kitap satılan her yerden ve tüm internet sitelerinden ulaşabilirler.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>